Årets totala utdelning!

I och med H&M utdelningen så är Atlas Investos totala utdelningar inkasserade för den här gången. Min målsättning var att få minst 62 000 kr i utdelningar. Och än en gång visar sig kraften i att sätta upp mål. Att rita upp en väg genom den finansiella regnskogen.
Jag valde ganska tidigt i år att göra ett omfall gällande min portfölj. Detta genom att sälja av Latour och Epiroc då deras direktavkastning var för låg. Utifrån mina finansiella förutsättningar och mitt mål att stadigt öka min utdelning behöver jag ha bolag som kan skapa möjligheten till just detta. Kapitalet från försäljningen sköts in i Atlas Copco och SEB i stället.
När nu 2019 går mot sluttampen kan jag konstatera att jag uppnådde mitt utdelningsmål och med viss marginal. Vilket inte varit möjligt annars. Årets utdelningar kan därmed summeras till 67 138 kr. Och ett av mina ekonomiska mål för 2019 är avklarat och uppnått. Det blev som ni kan se - på Avanzas fina grafik - en ökning med 21,1 % från 2018. Jag är nöjd med det.
Ett delmål jag just nu har är att generera en månatlig utdelning på minst 6 000 kr. Årets totala utdelningar innebar ett extra månatligt inflöde på 5 595 kr. För att nå 6 000 kr/månad behöver jag minst 72 000 kr i utdelning. Vilket jag kommer att nå från och med nästa år.
Hur mina finansiella mål ser ut för 2020 återkommer jag med i ett senare inlägg. I och med detta önskar jag er alla en riktigt trevlig fortsatt lördag. Och jag hoppas att ni också är nöjda med er utdelning för 2019.
Med vänlig hälsning,
Atlas Investo